< powrót

Buty do siatkówki wysokie i niskie - które wybrać?

10 miesięcy temu | 08.08.2023, 12:40 Buty do siatkówki wysokie i niskie - które wybrać?

Stabilizacja, przyczepność, komfort to podstawa przy wyborze obuwia do gry w siatkówkę. Jaką cholewke powinny mieć buty do siatkówki? Sprawdź szczegóły!

Buty do siatkówki - wysokie czy niskie? Czym się kierować przy zakupie?

Siatkówka to sport drużynowy, którego popularność z roku na rok rośnie. Być może dlatego, że nasi rodacy odnoszą w nim ogromne sukcesy na arenie międzynarodowej. Albo dlatego, że w szkołach podstawowych na zajęciach wychowania fizycznego jest to jedna z najczęściej uprawianych aktywności. A może po prostu dlatego, że ta dyscyplina sportu jest niezwykle emocjonująca, dynamiczna i ciekawa. Jeśli i ty należysz do grona aktywnych miłośników gry w siatkę i zastanawiasz się, jakie buty do siatkówki wybrać, jesteś w odpowiednim miejscu. Z naszego poradnika dowiesz się bowiem na co warto zwrócić uwagę przed zakupem i jak dopasować model obuwia do swoich osobistych preferencji. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, jakie buty do siatkówki kupić, zapraszamy do lektury!

Obuwie do siatkówki - jak wybrać najlepsze buty sportowe dla siatkarza

Przyczepność, amortyzacja, stabilność i wytrzymałość to czynniki, pod kątem których powinno się oceniać obuwie do siatkówki. Poza tym, nie można jeszcze pominąć kwestii takich jak między innymi wentylacja, waga butów, wysokość ich cholewki, marka a także rozmiar. Tylko wziąwszy pod uwagę wszystkie wymienione wyżej kwestie, można mieć pewność, że podjęło się prawidłową decyzję odnośnie wyboru obuwia. Buty do siatkówki powinny bowiem zapewniać zarówno komfort użytkowania jak i bezpieczeństwo na boisku. Należy więc upewnić się, czy spełniają one wszystkie wspomniane przez nas warunki, ale też czy są one na pewno dostosowane do osobistych preferencji. Ten czynnik jest równie istotny jak wszystkie pozostałe. W dalszej części poradnika przeczytać możesz bardziej szczegółowy opis każdej z cech dobrych butów do gry w siatkówkę, a na zakończenie dodaliśmy jeszcze krótkie podsumowanie. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie buty do siatkówki wybrać, zachęcamy do dalszej lektury naszego poradnika.

Przyczepność - jakie modele butów siatkarskich zapewnią bezpieczeństwo na parkiecie

Dobra przyczepność do podłoża to jedna z najważniejszych kwestii. Za cechę tę odpowiada podeszwa. Częste podskoki, zrywy, hamowania i gwałtowne zmiany kierunków ruchu sprawiają, że bez dobrych butów do siatkówki łatwo o kontuzje lub urazy, powstałe w wyniku upadku lub poślizgu. Obuwie, które nie zapewnia odpowiedniego stopnia przyczepności, nie zabezpieczy użytkownika przed wymienionymi zagrożeniami, dlatego o tym czynniku piszemy w pierwszej kolejności. Buty przeznaczone do gry w siatkówkę powinny więc posiadać podeszwę, która zapewnia przyczepność do gładkiego i śliskiego podłoża. Nie mogą więc być one zbyt twarde, ponieważ będą stanowić zagrożenie chociażby podczas wybijania się do skoku. Nie mogą również być zbyt miękkie, ze względu na to, że takie rozwiązanie opóźnia ruch poprzez zbyt dużą amortyzację a także obniża poziom stabilności kostki. Buty do siatkówki muszą więc posiadać podeszwę, która wykonana jest ze specjalnej gumy, dedykowanej nawierzchni gładkiej, występującej na większości hal sportowych. Taką gumę stosują renomowane marki obuwia sportowego, których produkty nabyć można w dobrych sklepach sportowych.

Amortyzacja - jakie buty do siatkówki najlepiej pochłaniają wstrząsy

Amortyzowanie wstrząsów, powstałych w wyniku skakania, lądowania i wykonywania dynamicznych ruchów, to kolejny, niezwykle istotny czynnik, którego nie można pominąć w procesie decyzyjnym dotyczącym zakupu obuwia siatkarskiego. Podeszwy butów do siatkówki odpowiadają bowiem za kontakt stopy z podłożem. To właśnie do ich obowiązków należy pochłanianie drgań, które niekorzystnie wpływają na stawy i więzadła. Damskie i męskie obuwie do gry w siatkówkę musi absorbować wstrząsy powstałe głównie w okolicach palców i pięt. W tym celu, producenci wysokiej jakości obuwia stosują różne rozwiązania technologiczne, od pianek po żelowe elementy podeszwy, które przykładowo stosuje obecnie renomowana marka butów Asics. Wybór systemu amortyzacji jest ważną kwestią, o której nie można zapomnieć, dlatego zanim kupisz wybrane przez siebie buty do siatkówki, upewnij się, że zapewnią Ci one wysoki poziom amortyzacji.

Stabilność - na co zwrócić uwagę wybierając buty do gry w siatkówkę

Modele wyprodukowane na zlecenie renomowanych marek, takich jak między innymi Asics, Mizuno, Nike czy Adidas, cechują się dodatkowym wzmocnieniem środkowej części podeszwy, które wspiera stopę podczas wykonywania gwałtownych ruchów ze zmianą kierunku. Stabilizacja śródstopia to kwestia, która w dużej mierze decyduje o tym, czy buty są dobre czy nie. Stopy podczas poruszania się na boki narażone są bowiem na dość duże zmiany ułożenia, co z kolei przekłada się bezpośrednio na stabilizację kostki. Poprzez dodatkowe, skuteczne wsparcie śródstopia, kostka będzie odpowiednio stabilizowana, a stopa zachowa swobodę ruchów. Zastanawiając się, jakie buty do siatkówki będą najlepsze, nie można więc absolutnie pominąć tego czynnika.

Masa - dlaczego waga butów do siatkówki ma tak duże znaczenie

Jako, że znacząca część butów do gry w siatkę wykonana jest z delikatnej siateczki a podeszwy powstają przy użyciu nowych technologii, produkty te cechują się zazwyczaj niską masą własną. Niektóre modele są co prawda cięższe od innych, jednak ogólnie rzecz ujmując, można powiedzieć, że buty do gry w siatkówkę są bardzo lekkie. Damskie buty ważą zazwyczaj od około 250 gramów do około 300 gramów. Męskie buty są nieco cięższe, ponieważ ich waga osiąga nawet wartość około 450 gramów. Jest to niezwykle istotna kwestia, ponieważ przekłada się ona bezpośrednio na mobilność użytkownika. Buty do siatkówki Asics, Mizuno, Joma, Adidas, Nike czy Allsix, ważą na tyle mało, że ich ciężar nie obniża siatkarzom i siatkarkom możliwości zachowania sprawności, szybkości i zwinności. Wybierając model dla siebie, koniecznie zwróć więc uwagę na to, ile waży wytypowana przez Ciebie para i porównaj tę wartość z pozostałymi modelami.

Cholewka - czy na boisku lepiej sprawdzą się buty wysokie czy niskie

Odpowiednie buty siatkarskie to takie, które są komfortowe i gwarantują odpowiednią stabilizację stawu skokowego. Wydawać by się mogło, że w takim razie, najlepsze buty do siatkówki powinny posiadać wysoką cholewkę. W końcu to ona wpływa bezpośrednio na trzymanie kostki w bucie. Nie jest to jednak do końca prawda. Za stabilizację stawu odpowiada bowiem przede wszystkim podeszwa, a dokładniej jej środkowa część. Ponadto, wysoka cholewka w butach przekłada się niestety na ich wagę. Im więcej materiału zostało przeznaczone do ich uszycia, tym są one cięższe. Buty do siatkówki występują w trzech wysokościach: niskiej, średniej (znanej jako mid) i wysokiej. To, na jaką długość cholewki się zdecydujesz, powinno zależeć od Twoich własnych preferencji. Jeżeli grasz okazjonalnie i nie miewasz problemów ze stawami skokowymi, spokojnie możesz wybrać model o krótkiej podeszwie. Jeśli miewałeś/miewałaś już problemy z tą częścią ciała, a grywasz regularnie, możesz rozważyć zakup modeli o cholewce do kostki a nawet takiej, która sięga za nią. Podobnie, jeśli grasz bardzo intensywnie i Twoje ciało narażone jest na duże przeciążenia. Profesjonalne buty do siatkówki często występują we wszystkich wymienionych wariantach, dlatego wybór wysokości cholewki pozostawia się przyszłemu użytkownikowi.

Wytrzymałość - jakie buty do siatkówki wybrać, gdy zależy nam na ich trwałości

Większość butów wysokiej jakości wykonana jest z takich materiałów, które gwarantują ich długą żywotność. Buty firmy Mizuno i Asics, a także Allsix, Nike, Adidas czy Joma cechują się specjalnymi wzmocnieniami, które chronią je w newralgicznych punktach. Buty powinny być więc wykonane tak, by zarówno ich cholewka jak i podeszwa charakteryzowały się wysokim poziomem trwałości i odporności na ewentualne uszkodzenia. Oczywiście, nie ma butów niezniszczalnych, dlatego, gdy odczujesz, że Twoja para zaczyna zapewniać Ci mniejszą stabilność i amortyzację, to znak, że pora ją wymienić. Na to, jak szybko zużywają się buty, wpływa intensywność i częstotliwość ich używania. Przyjmuje się, że w przypadku rekreacyjnego korzystania z butów do siatkówki dla kobiet i mężczyzn, mogą one posłużyć nawet dwa lata. W przypadku gry regularnej, minimum 4 razy w tygodniu, najlepiej jest wymieniać buty co sezon. Nawet najlepszy system amortyzacyjny ulega bowiem zużyciu. Nie warto więc oszczędzać, jeśli w grę wchodzą Twoje stopy i kostki a także pozostałe kości, stawy i więzadła.

Wentylacja - jakie technologie stosowane są w butach do siatkówki damskich i męskich

Materiał użyty zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz buta, musi zapewniać wentylację. Podczas wysiłku fizycznego stopy intensywnie się pocą. Granie w mokrych, przepoconych skarpetkach jest nie tylko niekomfortowe, ale również sprzyja powstawaniu bolesnych otarć, zwłaszcza podczas wyskoków, nagłego hamowania i szybkich zmian kierunku ruchu. Odpowiedni system wentylacyjny jest więc nie tylko kwestią wygody, ale i bezpieczeństwa. Buty niskie, średnie i wysokie muszą więc cechować się oddychalnością cholewki. Powinny one odprowadzać wilgoć na zewnątrz i gwarantować dostęp do powietrza. Stosowane w butach marki Mizuno, Asics, Adidas, Nike czy Allsix systemy gwarantują przepływ powietrza, co bezpośrednio przekłada się na komfort ich użytkowania.

Rozmiar - jak dopasować buty do siatkówki do wielkości stopy

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze butów do siatkówki? Na pewno na ich rozmiar. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na model firmy Asics czy Mizuno, jeśli nie dobierzesz dobrze wielkości, możesz zapomnieć o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania. Jak więc dopasować rozmiar butów do własnej stopy? Tak, aby zapewnić sobie minimalny luz pomiędzy palcami a czubkiem wybranej pary. Należy jednak pamiętać, że podczas wysiłku stopy puchną, dlatego buty warto mierzyć po południu, gdy nogi są nieco zmęczone po całym dniu. Buty lepiej jest też mierzyć w skarpetkach, w których będzie się później grało, ponieważ w tym przypadku, liczy się każdy milimetr.

Marka - Asics, Mizuno, Adidas, Nike, Allsix, Joma i inni renomowani producenci

Do najbardziej znanych w naszym kraju, na pewno należą buty siatkarskie Asics i Mizuno. Ponadto, chętnie wybierane są też modele marek takich jak między innymi Adidas, Nike, Joma czy Allsix. Czy w przypadku butów do gry rekreacyjnej wybór producenta ma znaczenie? Czy należy zwracać na niego uwagę jedynie wybierając modele dla profesjonalistów? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Jeśli zależy Ci na najwyższym komforcie i bezpieczeństwie użytkowania, postaw na buty renomowanych producentów. To właśnie oni znają się na temacie najlepiej i to właśnie im można w tej kwestii zaufać. Gdy w grę wchodzi obniżenie ryzyka kontuzji, warto wybrać model z rankingu butów do siatkówki.

Podsumowanie - jakie buty do siatkówki męskie i damskie będą najlepsze

Wybierając buty do grania w siatkówkę, warto zwrócić uwagę na opisane wyżej czynniki. Nie można pominąć ani kwestii przyczepności, ani amortyzacji, stabilności, trwałości, wagi, wysokości, ani wentylacji. Jednak nawet zadbanie o te czynniki nie gwarantuje wygody i bezpieczeństwa. Należy jeszcze bowiem odpowiednio dopasować ich rozmiar. Tylko wtedy można mieć pewność, że wybrało się produkt najlepszy dla siebie. Jeżeli w którejkolwiek kwestii nie masz pewności, nie wahaj się poprosić o pomoc profesjonalisty. W dobrych sklepach sportowych możesz bowiem skorzystać z doradztwa produktowego. Zrób to, jeśli potrzebujesz wsparcia, ponieważ nie ma lepszej pomocy od tej, którą świadczy specjalista w danej dziedzinie.