< powrót

Jakie są ustawienia w siatkówce? Najlepsza taktyka na boisku

2 lata temu | 09.11.2022, 12:01 Jakie są ustawienia w siatkówce? Najlepsza taktyka na boisku

W siatkówce obowiązują określone zasady. Jakie powinno być ustawienie zawodników na boisku siatkarskim? Na czym polega rotacja?

Jakie są ustawienia w siatkówce? Na czym polegają, najlepsza taktyka

Na boisku do siatkówki każdy zawodnik powinien wiedzieć, gdzie ma się znajdować w danym momencie. Odpowiednie ustawienie jest niezbędne nie tylko dla porządku, ale przede wszystkim dla osiągnięcia dobrych wyników. Każdy gracz musi wiedzieć, gdzie powinien się znaleźć w czasie ataku, a gdzie, kiedy broni. W momencie serwisu wszyscy zawodnicy mają stać w konkretnych miejscach. Jakie jest ustawienie początkowe? Co dzieje się w trakcie rozgrywki?

Ustawienia na boisku do siatkówki

Zawodnicy, którzy grają w meczu siatkówki, zajmują określone pozycje. Ci zawodnicy to przyjmujący, lewy atakujący, prawy atakujący, środkowy rozgrywający i libero. Po wejściu na boisko gracze ustawiają się w określonych miejscach - nie ma dowolności pod tym względem. Ustawiają się w dwóch liniach:

 

  • Wzdłuż linii siatki stoją atakujący. To pozycje oznaczone numerami 4, 3 i 2. Odpowiednio zajmują je: lewy atakujący, środkowy atakujący i prawy atakujący. 
  • W drugiej linii ustawieni są obrońcy. Zajmują pozycje 6, 5 i 1. Muszą znajdować się za atakującymi. Odpowiednio to lewy, środkowy i prawy obrońca. 


     

Tak wygląda ustawienie wyjściowe przy zagrywce. Kiedy dojdzie do serwisu, zawodnicy mogą się dowolnie przemieszczać. Przepisy nie określają, jak duża musi być odległość między zawodnikami linii ataku i linii obrony. Przyjmij, że powinna to być przynajmniej długość stopy. 

Mecz siatkarski - ustawienie a faza gry

Ustawienie startowe na boisku zależy od etapu meczu. Inaczej to wygląda, kiedy drużyna zagrywki, a w inny sposób, gdy będzie bronić. Wtedy inne są priorytety, stąd też siatkarz musi wiedzieć, gdzie powinien się znaleźć na danym etapie meczu. Zawodnicy mogą się zamieniać pozycjami, kiedy piłka jest już w górze, tzn. atakujący wykonał serwis. 

Załóżmy, że drużyna jest w fazie przyjęcia zagrywki. W pierwszej linii znajdują się atakujący, środkowy i przyjmujący, a w drugiej rozgrywający, przyjmujący i libero, który zastępuje drugiego środkowego. Kiedy dojdzie do zagrywki, to rozgrywający zmienia pozycję - biegnie pod siatkę. Jeden z przyjmujących przyjmuje piłkę i jest jednocześnie gotowy do ataku z drugiej linii. Drugi z przyjmujących po przyjęciu atakuje z prawego skrzydła. Natomiast atakujący może zaatakować z lewego skrzydła. Rozgrywający ma dzięki temu różne możliwości zagrania piłki. Nie musi przekazywać jej dalej. Może się zdecydować na kiwkę i natychmiastowe przebicie piłki na stronę przeciwnika. 

Zatem zawodnicy muszą się przesuwać, a dokładnie biec w odpowiednie miejsce, aby się ustawić do ataku. 

Przejścia między strefami - na czym polegają? Na czym polega rotacja?

Kiedy drużyna przyjmująca zagrywkę zdobywa punkt, dochodzi do zmiany ustawienia. Rotacja odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara i dotyczy wszystkich zawodników na boisku. Gracz zmienia pozycję o jedno miejsce. Trener przed rozpoczęciem kolejnych setów daje sędziemu kartkę z ustawieniem początkowym. Kiedy dochodzi do zmiany, np. zawodnik, który aktualnie znajduje się na pozycji 4, przechodzi na pozycję 5. I tak kolejno przemieszczają się inni gracze. To zasady obowiązujące na boisku siatkarskim, których muszą się trzymać wszyscy siatkarze. Arbiter kontroluje ustawienie zawodników, a popełnienie błędu wiąże się z przyznaniem punktu rywalowi.

Błędy w ustawieniu w siatkówce

Jeśli zawodnik w czasie zagrywki zajmuje nieodpowiednią pozycję, to gra jest przerywana. Drużyna przeciwna otrzymuje punkt. Dochodzi też do skorygowania ustawienia. Może być też tak, że zagrywka nie odbywa się zgodnie z porządkiem rotacji. W takim przypadku powinien ją wykonać ten, który miał to zrobić zgodnie z kolejnością przejść. W tym przypadku również drużyna przeciwna otrzymuje punkt i trzeba naprawić porządek rotacji. 

Jeśli zawodnik znajduje się w strefie obrony, to nie może wykonać obrony ani ataku zza linii trzeciego metra. Zatem gdy gracz jest aktualnie na pozycji szóstej, piątej lub pierwszej, to nie może wykonać akcji ofensywnej spod siatki. Tym samym, jeśli zawodnik rozgrywający znajduje się w linii obrony, to nie może wykonać kiwki. To takie zagranie, w którym podejmuje on zaskakującą dla rywali zagrywkę - atak przy drugim odbiciu piłki. To zagranie również skończy się przyznaniem punktu drużynie przeciwnej. 

Najczęstszym błędem jest nieodpowiednie przemieszczanie się, przez co zagrywkę wykonuje nie ten zawodnik co trzeba. W przypadku zawodowców rzadko dochodzi do takich pomyłek. Ustawienie jest kontrolowane przez trenerów i graczy, którzy dokonują rotacji. Utrata punktów może nawet przeważyć o wyniku meczu. Dlatego drużyny przykładają do tego uwagę. Jeśli jesteś fanem siatkówki i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się buty do siatkówki, rękawki siatkarskie, siatki oraz wiele innych ciekawych produktów.

 
6056928