Zagrywka w siatkówce to jedno z kluczowych zagrań. Sprawdź, jaki rodzaj zagrywki możesz wykorzystać.
Zagrywką rozpoczyna się każdy set, mecz i nowa akcja. Możesz ją wykonać w różny sposób. Często skuteczna jest zagrywka z wyskoku, ale wielu zawodników robi to doskonale bez odrywania nóg od powierzchni. Jest to jedno z zagrań, które może odwrócić losy meczu, dlatego zawodnicy przykładają wiele uwagi do jego trenowania. Jak powinno wyglądać wprowadzenie piłki do gry? Jakie obowiązują zasady?
Celem zagrywki jest wprowadzenie piłki do gry. Inaczej nazywa się ją serwisem lub serwem. Zawodnik powinien zaserwować tak, aby maksymalnie utrudnić graczom drużyny przeciwnej przyjęcie. To zagranie jest w siatkówce jedynym, jakie członek zespołu wykonuje samodzielnie. Obowiązują przy tym określone zasady.
Zagrywasz zza linii końcowej boiska. Serwując, nie możesz jej nadepnąć. Jeśli to zrobisz, to wtedy sędzia przyzna punkt drużynie przeciwnej. Zagrywkę wykonujesz dopiero, kiedy zasygnalizuje to arbiter. Od gwizdka sędziego masz na to 8 sekund. Możesz się ustawić w dowolnym miejscu za linią końcową. Wielu zawodników zaczyna rozbieg w odległości kilku metrów od niej, a część zagrywa dosłownie z miejsca. Przed rozpoczęciem gry arbiter przeprowadza losowanie, aby wybrać, kto będzie serwować jako pierwszy. Jeśli Twoja drużyna po zagrywce zdobędzie punkt, to wykonujesz zagranie ponownie i powtarzasz serwy aż do momentu, gdy punkt uzyskają przeciwnicy. Dobrze wykonana zagrywka w siatkówce to klucz do sukcesu.
Wyróżniamy różne rodzaje zagrywek. Zawodnicy często robią to w sposób nieprzewidywalny dla przeciwnika, za każdym razem nadając piłce inny tor lotu.
Siatkarze mogą uderzyć piłkę z wyskoku, zdecydować się na zagrywkę boczną czy dolną. Co oznaczają poszczególne określenia?
Jest bardzo często stosowana z tego względu, że po takim zagraniu drużyna z reguły zdobywa punkt. Sportowiec musi się rozpędzić, zrobić wyskok i podrzucić piłkę. Uderza ją bardzo mocno. Z jednej strony ryzykuje, że trafi w siatkę, ale z drugiej może sprawić wiele problemów libero i przyjmującym. Prędkość piłki najczęściej przekracza w tym wypadku 100 km/h.
W tego typu serwis zawodnik nie wkłada aż tyle siły. Prędkość piłki wynosi najczęściej do 70 km/h. Podrzut jest niższy. Mimo to jest ona trudna do przyjęcia, ponieważ nie łatwo przewidzieć tor jej lotu.
To zagrywka zaskakująca dla przeciwnika. Możesz ją wykonać z wyskoku, jak i z pozycji stojącej. Piłka w takim przypadku spada zaraz za siatkę, przez co środkowy lub inni zawodnicy mają trudność z jej opanowaniem.
Piłka tak zagrana bez problemu dociera na boisko przeciwnika, ale bardzo trudno w takim wypadku o as serwisowy. W tym przypadku gracz uderza ją ruchem wahadłowym. Leci ona wolno, tworząc duży łuk, dlatego jest bardzo łatwa do przyjęcia. Ten rodzaj zagrywki nie jest raczej praktykowany przez zawodowców.
W tym przypadku gracz ustawia się bokiem do boiska. Dopiero w momencie uderzania piłki wykonuje skręt tułowia.
Zagrywka górna
Serwis ten jest najczęściej praktykowany. Gracz stoi przodem do boiska. Jego ręka znajduje się za głową, a w drugiej trzyma piłkę. Następnie wyrzuca ją do góry i uderza, kiedy ta znajduje się w najwyższym punkcie.
Żeby skutecznie serwować, musisz ćwiczyć różne sposoby zagrywki. Jeśli chcesz poprawnie wykonać mocną zagranie z wyskoku, to trenuj jej powtarzalność. Jeśli jesteś fanem siatkówki i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się piłki do siatkówki, buty, siatki oraz wiele innych ciekawych produktów.