< powrót

Co oznacza żółta i czerwona kartka w siatkówce? Co to za kara?

1 rok temu | 09.11.2022, 11:56 Co oznacza żółta i czerwona kartka w siatkówce? Co to za kara?

Czerwona kartka w siatkówce zdarza się rzadko, ale zawodnik może ją otrzymać w różnych przypadkach. Sprawdź, kiedy sędzia wymierza taką karę.

Co oznacza żółta i czerwona kartka w siatkówce? Co to za kara? Ile można mieć?

Siatkówka nie jest sportem kontaktowym jak np. piłka nożna. W tej drugiej dyscyplinie zawodnik może być ukarany czerwoną kartką, ale czy taką samą karę może otrzymać również w siatkówce? Jeśli tak, to w jakich przypadkach i z czym się to wiąże? Czy otrzymanie czerwonej wyklucza z dalszej gry? Drużyna wówczas musi grać osłabiona, jak w piłce nożnej? Dowiedz się więcej na ten temat! 

Co oznacza czerwona kartka w siatkówce - kiedy można ją dostać? 

W dyscyplinie tej zawodnicy mogą być ukarani żółtą i czerwoną kartką, ale nie tylko oni - sędzia może ją pokazać również trenerom lub członkom kadry. Takie upomnienia nie są wykorzystywane w tym sporcie tak często jak choćby w piłce nożnej, natomiast arbiter ma do dyspozycji taką formę dyscyplinowania osób należących do poszczególnych zespołów. Często sędziowie zwlekają z ich pokazaniem, na początek stawiają na upomnienie słowne, a jeśli nie widzą efektów tych prób, to wtedy mogą pokazywać żółtą lub czerwoną kartkę. W jakich przypadkach arbiter może tak ukarać zawodnika? 

Żółta i czerwona kartka - kiedy zawodnik może otrzymać taką karę?

W siatkówce najczęściej jest tak, że w razie nieodpowiednich zachowań członków danej kadry arbiter najpierw przywołuje do siebie kapitana i wyjaśnia, na czym polega problem. Dopiero gdy nie przyniesie to efektów, możliwa jest żółta kartka, a nawet otrzymanie czerwonej kartki. Kiedy konkretnie zawodnik czy trener może zobaczyć taki kartonik? Oto przykładowe sytuacje, które skutkują taką karą:

• szarpanie siatki ze złości,
• odmawianie podania piłki przeciwnikowi,
• opóźnianie gry,
• stosowanie obraźliwych określeń w stosunku do zawodników, trenerów czy arbitra,
• dyskusje z sędziami dotyczące podjętych przez nich decyzji,
• nadmierne ekscytowanie się i kierowanie tych emocji w stronę przeciwników - to niewłaściwe zachowanie, które prowadzi do konfliktów,
• niesportowe zachowanie w formie obraźliwych gestów.

Kary i upomnienia w siatkówce jakie może stosować sędzia

Takie zachowania powodują, że danemu członkowi kadry pokazywana jest żółta kartka. Informacja o tym trafia do protokołu meczowego. To jeszcze nie wiąże się z negatywnymi konsekwencjami, ale zawodnik czy trener, którzy otrzymali taką karę, powinni się mieć na baczności.

Jeśli ich zachowanie się nie poprawi, to kolejnym krokiem ze strony arbitra może być czerwony kartonik, a to już oznacza dla danej drużyny utratę punktu. Natomiast nie jest tak jak w innych dyscyplinach, że po jego pokazaniu zawodnik czy trener musi opuścić boisko. To natomiast ostatnie ostrzeżenie. Jeśli członek drużyny dalej będzie obrażać, prowokować czy też wykazywać się innym nieodpowiednim zachowaniem, to zostanie wykluczony z gry. W takim przypadku sędzia pokazuje jednocześnie żółtą i czerwoną kartkę. To jednak też nie oznacza, że zawodnik nie może już grać do końca meczu. Dyskwalifikacja obowiązuje tylko do końca seta - uczestnik rozgrywki musi odsiedzieć swoje w polu kar, która znajduje się za ławką rezerwowych. Kiedy arbiter pokazuje czerwoną kartkę, to wtedy drużyna musi grać do końca seta osłabiona. Nie jest tak, że na miejsce ukaranego może wejść inny zawodnik. Natomiast trener, któremu sędzia pokazał czerwoną kartkę, nie może w czasie kary udzielać jakichkolwiek porad zawodnikom. Łamanie tej zasady może być przyczyną dyskwalifikacji.

Dyskwalifikacja w siatkówce za niewłaściwe zachowanie

To jednak nie wyczerpuje możliwości, jakie ma arbiter. Jeśli wykluczenie do końca seta nie pomogło, to sędziemu pozostaje zdyskwalifikować takiego uczestnika rozgrywki. Jest to równoznaczne z ostatecznym wykluczeniem - zawodnik musi opuścić plac gry.

Wprawdzie w teorii w siatkówce nie ma czegoś takiego jak faul - nie jest to sport kontaktowy. Natomiast może dojść do poważnego naruszenia zasad, przez co sędzia ma prawo ukarać zawodnika, zawodników lub innych członków kadry. Nie zawsze jest tak, że karany otrzyma najpierw żółtą, a później czerwoną kartkę. Jeśli nastąpi poważne naruszenie zasad gry, to od razu się zakończyć pokazaniem kartonika, który oznacza utratę punktów. 

Podsumowanie

Kary w siatkówce nie są tak częste jak choćby w piłce nożnej czy w piłce ręcznej. Zachowanie niezgodne z zasadami fair play się zdarza, ale sytuacje, w których zdyskwalifikowany musi opuścić boisko, są rzadkością. Sędziowie również starają się zachować cierpliwość wobec zawodników, przywołują do siebie kapitana zespołu i proszą o uspokojenie sytuacji. Oczywiście takiej rozgrywce towarzyszą emocje, niektórzy uczestnicy są porywczy i może ich spotkać najsurowsza kara. Natomiast takie sytuacje raczej pozostają rzadkością. Jeśli jesteś fanem siatkówki i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się rękawki siatkarskie, buty, piłki oraz wiele innych ciekawych produktów.